Poznámky k chovu domácích mazlíků
ALERGIE
Sem bych chtěla napsat,svůj názor na alergie a domácí mazlíky. S alergirmi na kde co a jejich následky se potýkám od svých šesti let,kdy mám potvrzenou alergii na pyl,prach,a běžnou domácí chemii,prcí prášky,různá čistidla a podobně.Ze svá zkušenosti a díky zkušenostestem s podobnými problémy i u mých dětí bych doporučovala:pokud dítě má potvrzenu alergi odborníkem alergologem,to znamená byly provedeny testy,pořídit dítěti rybičky.Akvárko zvlhčuje vzduch což působí příznivě na dýchací cesty.Pokud dítě chce zvířátko chlupaté,je lepší může li ho chovat venku,pejsek v kotci,králíček v králíkárně a hlavně je důležité po každém kontaktu se zvířátkem umýt ruce a vyklepat oblečení. Pokud ale máme zvířátko mimo byt,je dobré se zamyslet,jestli nám stojí za to ho chovat,to znamená,jestli pro něj budeme mít dost času,nakrmit,vyčistit (důkladně),a ještě si s ním alespoň hodinu nebo raději déle pohrát.Pokud čas na delší kontakt se zvířátkem není,je zbytečné ho pořizovat a je lepší když dítě navštěvuje kamarády kteří nějaké zvířátko mají,případně pomůže někomu z okolí s péčí o jeho zvířecího kamaráda.Delším kontaktem s určitým zvířetem může alergie na toto zvířátko a jeho prostředí vymizet,ale je nutné postupovat opatrně a postupně.Rozhodně není vhodné nechávat zvířátka v pokoji dětí,ať už jsou alergické,nebo ne.Také je potřeba hlídat,aby si dítě nebralo zvířátko do postele ,nebo je nedávalo k obličeji.I u dítěte,ktré není alergik se může objevit vyrážka,pokud se mazlí se zvířátkem které má na sobě prach ze sena a u zadečku a na nožkách nalepené zbytky ze záchůdku.Proto je nutné mít domácí mazlíky dětí v co největší čistotě,mimo místnosti kde se spí a hlavně kontrolovat mytí rukou.Pokud se tato pravidla dodržují,je vznik alergie na zvířátko nepravděpodobný.Bohužel alergici ,ktěří trpí těžkou formou alergie s astmatem si zvířátko prostě pořídit nemohou.Ani to že zvířátko srst nemá,nezaručí,že nevznikne alergická reakce na roztoče z kůže zvířátka,podestýlky,výkalů a pod. Během čtyřiceti let života s alergiíí jsem chodila pracovat ke koním,pomáhala v psím útulku,částečně překonala alergii na kočky,chovala papoušky a dnes mám psa,kočku a deset morčat.Dodnes nemůžu přejít kvetoucí louku,vydržet déle na návštěvě u chovatele koček nebo psů s dlouhou srstí.Po kontaktu se zvířaty si hned musím umýt ruce,často peru domácí textil(kočka vleze všude),psí pelech peru každý týden a klece s morčaty čistím průběžně skoro denně. Tohle je má zkušenost s touto nemocí,nejsem alergolog, ale alergik.
Morčata
Krmení Pokud je to možné.převážně tráva.Každé ráno venčím Símu s taškou na trávu a nůžkami.Na den zbaští 12 morčíků kolem 3kg běžné směsky,to je, tráva asi 3 druhů,pampelišky a jetel.Nejoblíbenější je mladá tráva o starší,kvetoucí už tak nestojí.K tomu odměrka směsky Cavia nebo Biostan.Jako pochoutka podle mých finančních schopností mrkvička,jablka,řepa,okurka nebo podobný mls.Jednou týdně větvičky a občas kousek suchého pečiva.O seno moc velký zájem není.Přes zimu je to horší,seno musím kupovat,stejně jako zeleninu a ovoce.Vzhledem k tomu,že zelenina je ze supermarketu a kvalitu kupovaného sena také neovlivním,nebudu letos přes zimu odchovávat.Na zimu bych si chtěla vypěstovat pěkný ibišek,aby měli morčové co mlsat.
Bydlení Klece,byt se v létě přehřívá,ovšem moc praktické to není,uvažiji o klasické morčoskříni.Moc jsem chtěla udělat dva velké výběhy pro samce a samičky a do klecí dávat jen páry a maminy,ale dát dohromady některé samičky je nemožné.Taky kluci se nesnesou.Nejvhodnější je 120 a víc.Samotné morčátko je smutné a pro dvě je 120 vyhovující,navíc se dá předělit,pokud si morčíci přestanou rozumět.Výběh je nezbytný.Pokud má morčík klec jen na spaní a celý den pobíhá po pokoji,stačí klec menší.
Finance Pořizovací cena zvířátka,není nikdy tak vysoká jako výdaje které nás teprve čekají,pokud myslíme,že si tak drahé zvířátko nemůžem dovolit je na místě si rozmyslet,zda zvířátko vůbec.
To se netýká jen morčat.Musíme počítat s rezervou na veterinární péči.Také mít zajištěného někoho,kdo se v době naší případné delší nepřítomnosti o zvíře postará .Ne vždy je to zdarma.
Výdaje na 1 morče - jednorázově-vybavení klece a klec-nejlevnější nové 1500,z druhé ruky nebo domácí výroba 0 -každý měsíc - při odběru velkých balení-podestýlka 200,seno 100-200,ovozel 50-150,směska100- 200.Ušetřit se dá vlastními výpěstky,sušením vlastní produkce na zimu.
Skinníci
pár postřehů
Naháčky mám od Vánoc 2010,kdy jsem dostala svoji první holčičku Blecháčka.Prozatím s naháčky nebyl žádný problém a myslím ,že pro chov v bytě jsou ideální.V paneláku pod střechou máme většinou přetopíno a teddíci to dost špatně snášejí.Srst není tak kvalitní a letos se klukům udělala z vedra i vyrážka a flek na zádech.Musela jsem jim zabavit domečky,aby se mi náhodou nezapařili.
Plešáci snášejí vedra rozhodně líp.I přes zimu máme minimálně 18 a plešatci jsou ve větší pohodě než chlupáči.Skinníky bych označila za ideální městské panelákové morče.
Příjemně mě překvapily nahaté holčiny i co se týče porodů,obě naše holky rodily samy a bez komplikací.Co se týče žravosti a temperamentu,jasně vedou naháči.Jedinou nevýhodu vidím ve větší možnosti drobných poranění kůže.Každý škrábanec je vidět.
Ve společném bydlení chlupáčů a naháčů problém není,jen záleží na povaze.Dominantní nahatá samička se líp snese s flegmatickou teddicí,než s bázlivější skinničkou,kterou šikanuje.Bydlení venku není pro skinníky vhodné,když nejsou problémy hned,brzy se dostaví.Morčátka nastydnou i když jsou v zateplené králíkárně.Aby jim bylo dobře neměla by teplota klesat pod 18.Nevytápěná místnost je před nastydnutím neochrání.
Teddíci
Mám jen jedno hladké morčátko,ale co se týče péče o ouška,není tak náročné,jako teddíci.Pravidelné čištění oušek jednou za 14 dní je nutné.
Jinak je občas třeba zkontrolovat samečky,někteří,zvlášt starší, se o sebe moc nestarají a schovávají si páchnoucí balíčky slepené srsti a kousků podestýlky.
Koupání - pouze v případě nutnosti,když se zvířátko nemůže samo očistit.Zbytečně se narušuje promaštění srsti a kůže,nečistoty se lepí ještě víc.Nejlepší je pročesání hustým hřebenem na srst a na odstranění mazu tyčinka nebo tampónek namočený v heřmánkovém oleji pro děti.Dobré jsou také dětské kapesníčky proti opruzení.
Prosím nové majitele zvířátek,pečlivě si pročtěte dostupné infofmace na http://klubmorčat.cz
případně i všechny odkazy na stránky s radami ohledně chovu.Ušetříte sobě i zvířátkům spoustu problémů,vaše zvířátko je odkázáno jenom na vaši péči,na vaši chybu může doplatit životem.